• 733 755 521
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tiskové zprávy

Vyjádření LDK k aktuálním tématům v lesnictví a dřevařství

Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí neslučovat, shodli se straničtí experti

 1. 8. 2021 - ČTK - Nebudeme chtít sloučit ministerstvo zemědělství se životním prostředím, shodli se straničtí zemědělští odborníci v diskusi na agrosalonu Země živitelka. Naopak prosazují vyšší spolufinancování evropského Programu rozvoje venkova, který v současnosti republika kofinancuje z 35 procent. Debatu uspořádala Agrární komora ČR ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR, partnerem akce byl Profi Press.

  "Pokud bych o tom uvažoval, tak bych si hned dal pár facek," řekl o slučování resortů europoslanec Ivan David (SPD). Koalice Pirátů a Starostů by také nebyla pro slučování, podle jejího zástupce Pavla Čížka by ale bylo potřeba vytvořit koordinační skupiny pro lepší spolupráci obou resortů. Poslanci Petr Bendl (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Jaroslav Faltýnek (ANO) všichni ve shodě řekli, že by pro slučování nebyli.

  U kofinancování evropského programu by si Faltýnek přál, aby byla na úrovni okolních zemí, tedy mezi 55 a 60 procenty. Není si ale jistý, že se ve státním rozpočtu najde dost peněz. Podle Davida by také mělo být kofinancování vyšší než
  v současnosti.

  "Všichni si přejeme maximum, ale střílet tady od boku procenta, to by bylo velmi populistické," řekl Bendl. Podle něj jsou v ČR obrovské regionální rozdíly, například mezi rozvojem venkova v pohraničí a v centrálních částech státu.

  Evropský rozvojový program přináší zemědělcům v takzvaném druhém pilíři evropské zemědělské politiky, tedy Programu rozvoje venkova, peníze na investice. V prvním pilíři zemědělci získávají peníze například na dotace na plochu nebo
  na pěstování některých plodin. Ze současného Programu rozvoje venkova mohli zemědělci, potravináři a lesníci čerpat do roku 2020 až 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu byl 35 procent, zbytek byly evropské zdroje.
  Agrární komora ČR chce, aby v dalším období stát spolufinancoval evropský rozvojový program alespoň ze 60 procent.

   Zdroj: ČTK

Odběr novinek

Projekty

Kontakty

Adresa
Počernická 96
108 00 Praha – Malešice

tel.: 733 755 521
info@ldkomora.cz

Odběr novinek

© 2022 Lesnicko-dřevařská komora | Všechna práva vyhrazena | Vytvořila a provozuje společnost Lesnická práce s.r.o.